logotype

Niečo o hormónoch

Hormonálna jogová terapia zvyšuje hladinu hormónov, ktoré sú produkované žľazami s vnútornou sekréciou. Tieto sú súčasťou endokrinné sústavy, produkujúcej hormóny, ktoré s nervovým systémom zaisťujú všetky procesy v tele.

Dva najdôležitejšie ženské hormóny sú estrogén a progesterón. Estrogén vzniká produkciou vačkov vo vaječníkoch a v placente. Malé množstvo estrogénov však vzniká aj v pečeni, nadobličkách a v prsiach predovšetkým s nástupom menopauzy. Vaječníky nielen vytvárajú vajíčka, ale hlavne hormóny, ktoré sú zodpovedné za sekundárne pohlavné znaky a menštruačný cyklus.

Estrogény zaisťujú nielen pekné ženské tvary, zdravú a čistú pleť, ale i správnu hladinu cholesterolu. Sú potrebné pre zdravé kosti a srdce, ovplyvňujú pamäť. Ich nedostatok má za následok rednutie kostí, depresívne stavy, inkontinenciu, kožné zmeny, priberanie na váhe, zmenu štruktúry tela. Zvyšuje sa aj kardiovaskulárne riziko.

Hormonálna jogová terapia pôsobí prirodzenou cestou hlavne na hladinu estrogénu a progesterónu. Bez liekov, iba pomocou špecifických cvikov reaktivuje produkciu hormónov. Za 4 mesiace 30-minútového cvičenia 16 dní v mesiaci vzrastie hormonálna hladina o 254%.

- © www.hormonalna-joga.sk (2019) -